Please follow and like us:
Jakby ktoś miał wątpliwości… Kwasy to temat tej lekcji!
Nie ma co ukrywać… będzie ciekawie! Spójrzcie sami! Profesjonalna lekcja chemii w profesjonalnym wydaniu… Ponadto, nazewnictwo i wzory kwasów będziecie umieli śpiewająco!
Kwasy nieorganiczne, są to związki chemiczne zbudowane z atomu (lub atomów) wodoru i reszty kwasowej. Reszta kwasowa składa się zazwyczaj z atomu/ów niemetalu i tlenu. Obecność tlenu w cząsteczce jest charakterystyczna dla kwasów tlenowych. Natomiast jego brak dla beztlenowych. Wiem, wiem… wydaje się to być oczywiste, ale wolałam napisać… 😉
Przykładem kwasu beztlenowego jest HCl – czyli kwas chlorowodorowy. Możesz się też spotkać z nazwą chlorowodór – to oznacza, że jest on w postaci gazowej (HClg), w przeciwieństwie do kwasu chlorowodorowego, który jest cieczą (HClaq). Nazwa zwyczajowa HCl to kwas solny – to ten który bulgocze Ci w żołądku trawiąc pokarm.
Inne przykłady kwasów omówiłam w powyższym filmie. Wyjaśniłam tam również co oznacza cyfra rzymska w nawiasie, np. w nazwach kwasu siarkowego (VI) lub kwas siarkowego (IV).
Dzięki tej lekcji poznasz również jak liczyć wartościowość niemetalu we wzorach chemicznych kwasów. A to wszystko w dużej dawce pozytywnej energii!
Poniżej zamieszczone są pomoce naukowe do pobrania. Nazewnictwo i wzory to podstawowe informacje dotyczące kwasów. Zapoznaj się z poniższymi materiałami, jeśli chcesz możesz je pobrać i wydrukować w celu nauki.
Dostępna jest nie tylko przejrzysta notatka, ale również karta pracy, którą możesz potraktować jako kartkówkę sprawdzającą Twoją wiedzę i umiejętności.
Jeśli potrzebujesz do tego pomocy- zajrzyj do lekcji on-line.
Notatka do nauki kwasów
Kartkówka – sprawdź się, czy już umiesz!
Mam nadzieję,że powyższy film i notatki pomogą Ci łagodnie przejść przez pierwsze tematy o kwasach, a dzięki temu kolejne już będą łatwiejsze!
Czym się charakteryzuje małżeństwo dwóch chemików? – Dużo kwasów, mało zasad 🙂
Lepsze dobre kwasy niż marne zasady!;) Jakby ktoś miał wątpliwości……
Dysocjacja doczekała się wiersza…! Dysocjacja jonowa to jedno z trudniejszych…
Wypuszczamy się na głębię kwasów…Ale Spokojnie – tylko w teorii……
film kwasy reakcja ksantoproteinowa reakcje rozcieńczanie kwasów tlenki kwasowe